Dodany: 2010-10-18 10:44:05

PleśniawkiPleśniawki to infekcje błony śluzowej jamy ustnej. Występują przeważnie u dzieci, ale chorować na nie mogą również dorośli. Pleśniaki wywoływane są przez drożdzaki Candida albicans. Objawem pleśniawek są białawo - mleczne naloty i plamki wewnątrz jamy ustnej i na języku.

 

Nieleczone pleśniawki mogą doprowadzić do tego, iż grzyb zaatakuje oprócz jamy ustnej także krtań, tchawicę oraz oskrzela. Drożdżaki Candida występują u większości ludzi, nie oznacza to jednak, że każdy musi zachorować. Leczenie pleśniawek jest stosunkowo proste, jednak wymaga czasu i systematyczności. Polega ono na stosowaniu środków przeciwgrzybiczych i pędzlowaniu nimi jamy ustnej. Przy leczeniu pleśniawek niezwykle ważna jest higiena.

 

Grzyby świetnie czują się w wilgotnym i ciepłym środowiisku. Dlatego trzeba zadbać o wyparzanie smoczków w przypadku dziecka, oraz o higienę piersi przed karmieniem dziecka. W przypadku dziecka oprócz białych nalotów innymi objawami pleśniawek mogą być: zaczerwienienie w jamie ustnej, utrudnione połykanie, niepokój dziecka, chrypka. Leczeniem i diagnozowaniem pleśniawek zajmuje się pediatra lub stomatolog poznań. Wizyta u specjalisty w przypadku zachorowania jest konieczna.

Dodaj nowy komentarz do artykułu Pleśniawki
Nick: